Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.06.2010 14:13 - Някои бележки по икономическата ситуация към 21.06.10
Автор: krizata Категория: Бизнес   
Прочетен: 1003 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 23.06.2010 14:14


Европа

- Испанското списание El Economista съобщи, че МВФ и ЕС вече са подготвили план за предоставянето на 250 млрд. евро на Мадрид. След новината спредът в доходността на 10-годишните испански книжа, спрямо аналогичните германски, достигна исторически рекордните 2,33% годишно.

- По сведения на Financial Times, само през май испанските банки за заели от ЕЦБ 85,6 млрд. евро, което е два пъти повече от паметния колапс през септември 2008 година.

- Wall Street Journal съобщава, изхождайки от информация в доклад на банката за Международни разчети, че делата и на банки от Франция и Германия не вървят никак добре – по-рано същите са отпуснали на резиденти от Гърция, Португалия, Испания и Ирландия почти 1 трлн. долара (1 трлн.=1000 млрд.).

- Държавният дълг на Италия превиши 1,8 трлн. евро.

- 100 италиански икономисти написаха писмо до вестника Il Sole: те предупреждават, че политиката на резки съкращения в бюджетните разходи, за която настоява ЕС, ще доведе до връщане на дефлационната спирала на спадове и не само няма да съхрани еврозоната, но напротив, ще принуди слабите страни да я напуснат.

- Новата надежда за Гърция се казва Китай, чиито инвестиции се опитва да привлече атинското правителство – по данни на Financial Times, Пекин иска да вложи няколко милиарда евро в проекти на корабоплаването и модернизацията на летищата.

- Постъпленията в германската хазна започват да се забавят.

- Французите обявиха за съкращения по дефицитите на бюджета с 45 млрд. евро за три години – предполага се да се вдигне пенсионната възраст, да се увеличат ставките по подоходните данъци на най-богатите и рязко да се увеличи данъкът върху инвестиционните доходи.

- Индексите за икономическите настроения от ZEW сериозно паднаха през юни в Германия, Швейцария и в еврозоната.

- Строителният сектор в еврозоната е слаб – през април годишният спад достигна 6,1%: германският плюс (4,8%) отчасти компенсира френският минус (6,9%), а главен виновник за общите резултати е отново Испания (-18,5%), където някога се осъществяваха най-мощните изригвания.

- Търговският баланс на еврозоната за април е приключен с положително салдо, но показателите за януари, февруари и март са преразгледани надолу. В помесечна динамика е отбелязано снижение и на износа (с 2,4%), и на вноса (с 3,5%).

- През май в еврозоната са регистрирани с 13,8% по-малко леки коли, спрямо година по-рано - през април намалението беше 10,2%. Продажбите на автомобили в ЕС са паднали с 9,3% за година – най-зле са Германия (-35,0%), Италия (-14%) и Франция (-11,5%).

- Странна новина дойде от Германия – Бундесбанк е преразгледала продажбите на дребно за април: вместо ръст от 1,0% за месец се е получило свиване с 0,5% - разбираемо е да се правят преразглеждания, но не в такава степен?!.

Азия

- Регулаторите в Южна Корея решиха да въведат ограничения за движението на капитала: ожесточават се правилата за покупка на валутни деривати и се въвежда контрол върху чуждестранните кредити. Освен това, ще се проследяват трансграничните парични потоци. Обяснението – за съкращаване потоците от спекулативни капитали, надуващи балони в периоди на бумове и разрушаващи пазарите при кризи.

САЩ

- Президентът на ФЕД Филаделфия Чарлс Плосър направи „рязко” заявление по монетарната политика на страната: възстановяването на икономиката върви устойчиво, затова трябва да започнем прекратяване на паричните стимули – лихвата следва да се вдигне, въпреки все още наличната голяма безработица, към това няма да е лошо да започне обратна продажба на по-рано купени активи.

- Дефицитът по текущите операции през първото тримесечие нараства, но показателят от миналото тримесечие сериозно е преразгледан в посока подобрение.

- Стойността на щатският внос през май е паднала с 0,6% за месец, тъй като бензинът е поевтинял с 5,0% (максимално от декември 2008 година). Цената на износа е нарастнала с 0,7%, което ще помогне за намаляване на дефицита по търговския баланс за май.

- Крайните цени на производителите през май са намалели с 0,3%, а потребителските – с 0,2%. Основната причина е срутването в цените на петрола.

- Притокът на чужди пари в дългосрочни ценни книжа на САЩ през април е достигнал 83,0 млрд. долара, срещу 140,5 млрд. през март. Портфейлът на Китай се е разширил с 5,0 млрд., на Япония – с 10,6 млрд., на Великобритания – с 42,2 млрд. Русия се е отървала от активи за 7,0 млрд.

- Броят на първоначалните молби за помощ при безработица отново е започнал да расте, още веднъж сигнализирайки за проблеми на трудовия пазар.

- Американските власти решиха да изтеглят акциите на ипотечните агенции Fannie Mae и Freddie Mac от фондовата борса на Ню-Йорк: по думите на ръководството на Федералната агенция по жилищно финансиране, борсата е съобщила, че текущите цени на акциите за тези фирми са твърде ниски, което противорещи на борсовите изисквания за минималните котировки. Ниската цена означава, че всеки тик (минимално допустимото изменение) в движенията им ще води до рязко (с десетки процента) колебание на капитализациите на компаниите – за фирми с толкова гигантски мащаби и значение това е недопустимо.




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: krizata
Категория: Други
Прочетен: 3843877
Постинги: 785
Коментари: 6084
Гласове: 7250
Архив
Блогрол
1. Икономическата криза слага края на една система
2. 5 (пет) цента за литър бензин!
3. Икономическата криза - шанс за възраждане на България
4. Китай – световна работилница, но само дотук?
5. Правителствата на Големите излязоха на път без изход
6. Дянков ни готви съдбата на Исландия
7. Параванът рейтингови агенции
8. Обама и банкерите кръстосват шпаги
9. България сама пожела да влезе в криза!
10. Барозу показа на Бойко "кой в България е шефът”!
11. Да поумуват, да помъдруват, пък да си ходят!
12. Светът – в рецесия или в системна криза?
13. Страхът от кризата
14. МВФ вече не е за ниска инфлация
15. България - Беларус: кой сега е номер едно?
16. Университетски преподаватели - за кризата у нас и по света
17. Mr Dyank_off и изпускащи парата вулкани
18. Безпътицата на монетаристката идеология
19. Някои от моите участия при легендарния журналист Валентин Фъртунов
20. Пред сп. Тема: Няма заговор за ръста на цените.
21. Искам да съм негър в щата Алабама...
22. Разпасаната либерастия
23. САЩ готвят спец операция срещу Европа
24. Капитализмът изживява последната си криза
25. Analyse comparative de l’Ukraine et de la Bulgarie
26. Национальная идея как фактор развития до и после индустриальной революции
27. Великое экономическое открытие Розы Люксембург. Почему оно было проигнорировано и какие перспективы оно открывает
28. Деглобализира ли се светът и как това ще се отрази на България?
29. Пред радио Пловдив на БНР - 29.11.11
30. Пред "Евронюз" с водещ Димитър Вучев