Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.12.2012 19:16 - Бордей стана спонсор на немски спортен клуб
Автор: krizata Категория: Бизнес   
Прочетен: 3114 Коментари: 8 Гласове:
5

Последна промяна: 09.12.2012 18:25

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
(Нестандартен обзор на световните пазари)

Напук на шаманските заклинания на казионните икономисти, кризата категорично не желае да си ходи и изминалата седмица ни даде поредните доказателства в тази посока!

- Не можем да не се израдваме на демократичните успехи в братски Афганистан: от най-голямата им банка, Kabul Bank, в продължение на много години постоянно са се изнасяли кеш-пари, скрити в контейнери за храна! По този начин са отмъкнати почти 1 млрд. долара, като в основата на схемата е било ръководството на институцията, състоящо се от роднини на днешните властелини в тази обичана от нас държава!

- Credit Suisse въведе отрицателни проценти по големите си депозити, номинирани във франкове! Казано по друг начин, оттук насетне не банката ще плаща на вложителите, а те - за съхраняването на парите им!

Европа:

- Въпреки, че този път оставиха непроменени параметрите на паричната си политика (базовите си проценти и програмите за количествени облекчения), Европейската централна банка (ЕЦБ) и банката на Англия, демонстрираха като цяло склонността си към стимулиране на бедстващите икономики от региона! В това отношение можем само да им завиждаме, тъй като нашият валутен борд, в комбинация с жестоката финансова политика на Дянков, уверено съкращават и без това гърчещото се в кризата родно стопанство!

- Еврозоната е атакувана от нова напаст – рейтинговите агенции! Така например, Moody"s понижи оценката си за стабилизационния фонд ESM, заради влошаването на френския суверенен рейтинг. Малка подробност е, че страната на петлите е един от ключовите гаранти на съответния фонд! Обидените еврочиновници отново пуснаха сълзи и сополи, стресирани от „нежеланието“ на оценяващите да видят техните „титанични усилия“ да оправят положението! Но „наглите“ финансисти не се трогнаха и вече вървят слухове, че „извергите“ от Moody"s готвят скорошно орязване и на „свещената крава“ на Съюза – самата Германия!

- Омерзена от действията на „световната финансова мафия“, еврозоната се опитва да открие съответните контрамерки! Например, шефът на банката на Франция, Нуайе, заплаши Лондон да му отнеме лъвския пай от операциите, номинирани в евро: или влизайте в зоната на еврото, или ние сами ще си държим ключовете от евротранзакциите! Англичаните, естествено, са в истерия от такива мисли и подходи! Остава да видим дали гордите албионци ще могат да попречат за реализацията на подобни пъклени планове или процесът по стремителната загуба на позиции на Лондон като водещ финансов център на планетата ще продължи в пълен ход!

- Островитяните активно продължават да търсят пари по всички възможни канали – министърът на финансите Осбърн представи есенния отчет по бюджета пред парламента! Всички оценки са влошени, въвеждат се нови данъци, което едва ли ще помогне на икономиката, особено имайки предвид ужасяващите данни за текущия бюджетен дефицит (през тази година се очаква той да бъде 6,9% от БВП).

- Песимистични са и прогнозите на ЕЦБ, както и ориентирите на Бундесбанк за Германия за следващата година!

- Гърция обяви поредния си план за доброволно-принудителна размяна на облигациите си (този път за кешови пари, но с голям дисконт), заради което агенция S&P моментално отряза атинския рейтинг до дефолтно ниво, въпреки обещанието си в случай на успешна операция да го върне обратно на старото му място!

- Испанците официално помолиха (и скоро ще получат) еврозаем за рекапитализация на банките си!

- Италианците се пробват да съкратят бюджета си, но не се и престарават, което, с отчитане на гигантския им държавен дълг от 2 трлн. евро, скоро може да ги вкара в челните колонки на финансовите новини!

- Полската централна банка понижи основната си лихва с 0,25% до 4,25%, решение, което всички очакваха! Да си припомним, че именно Полша беше единствената страна от ЕС, която не регистрира спадове по време на първата кризисна вълна, като това до голяма степен се дължеше на гъвкавата парична политика, каквато си е извоювала правото да провежда тяхната централна банка, включително чрез девалвация на местната злота!

- БВП на страните от ЕС продължават уверено да са в зоната на рецесията: за Финландия показателят за юли-септември е преразгледан от +0,3% на -0.1% за тримесечие, и тъй като и преди това бе регистриран минус (с 1,1%), това формално означава рецесия. Без външното търсене всичко би било още по-зле! Гърция регистрира поредното пропадане, този път с 6,9% на годиншна база. Португалия даде -0,9% за тримесечие и -3,4% за година. Белгия – 0,0% за тримесечие и -0,3% годишно, Еврозоната като цяло - -0,1% и -0,6%, като и тук участието на външното търсене също е позитивно.

- Годишният спад на испанското промишлено производство за октомври се е забавил (до -3,3% от 7,5% през септември), а в Германия, заради външното търсене, дори се наблюдава локален скок на промишлените поръчки (+3,9% за месец). Докога? Впрочем, крайната продукция остава твърде слаба: през октомври швабите са показали спад от 2,6% месечно (след -1,3% месец по-рано) и 3,7% на годишна база, което е много по-зле от пазарните очаквания. Във Великобритания разочарованието на спекулантите е още по-силно - -0,8% за месец и -3,0% за година, вместо очакваните „само“ +0,7% и -0,6%.

- Производственият PMI на еврозоната уверено тъпче в зоната на рецесията (46,2).

- През септември гръцката безработица задмина испанската, достигайки 26,0%. Във Франция е отчетен поредният 13-годишен пик на незаетите. Заедно с това се срутиха и продажбите на автомобили (за ноември на годишна база с 19,2%, като Renault показа дори -33.5%).

- Търговията на дребно в еврозоната се сви с 1,2% за месец и с 3,6% за година.

- Ярък пример за прагматизъм, в условия на криза, ни демонстрираха немците от хокейния клуб „Канибалите от Ландсхът“: оттук насетне техен генерален спонсор ще бъде местният публичен дом! Проститутките дори гарантират безплатно обслужване за спортните герои, непосредствено след епичните битки на леда!

Китай:

- Комунистическите статези от Поднебесната като че ли най-накрая загряха, че тъпото купуване на чуждестранни ценни книжа по световните борси е наливане в бездънен пясъчен кладенец – сега, във връзка с прехода към модела за вътрешно потребление, китайците рязко намалиха темповете на приръст на вложенията си във външни бондове, както и на валутните си резерви изобщо. По този начин, от средата на тази година показателят се срина до най-ниските си значения за цялата история на наблюденията!

image
image
Източник: Tim Price, PFP Wealth Management

- Индексите за деловата активност (PMI) в производствения сектор на страната за ноември са се подобрили и по двете версии (официалната и тази на HSBC) и практически са се изравнили на ниво 50,5-50,6 пункта, което означава единствено „умерено оптимистична стагнация“ и нищо повече. Затова пък, показателят за сферата на услугите от HSBC се влошава, въпреки че засега значението му е сравнително задоволително (52,1).

САЩ:

- През следващата седмица ще се състои финалното за тази година заседание на ФЕД – „Операция Туист“ е пред приключване, а в резултат от прилагането й централната банка се е лишила от почти всичките си краткосрочни облигации, което е явен нонсънс за подобна инсититуция – именно късите държавни книжа по същността си са основният инструмент за рутинната парична политика на подобни кантори.

- Във всички случаи аналитиците очакват нова емисионна програма, и изглежда, че това отново ще бъде изкупуване на дългосрочни финансови инструменти, издавани от Хазната. Очевидно е, че в случая не можем да говорим за оригиналност в решенията, имайки предвид добре познатите ни досега методи за справяне с текущите проблеми на американската икономика.

- Нови действия са необходими и заради неопределеността във връзка с приближаващия дедлайн около „финансовия разрив“. За пред широката световна балъшка публика републиканците и демократите отново „кръстосаха шпаги“! Дори финансовият министър Тимъти Гайтнър силно хлопна вратата, обявявайки, че повече никакви варианти за неповишаване на данъците за богатите не могат да бъдат разглеждани! Никой, обаче, не се съмнява, че шоуто по американски отново ще завърши с хепи-енд и накрая всички артисти ще останат задоволени, за сметка на останалия свят, вперил широко очи в случващото се зад Океана!

- Шокиращи данни за състоянието на пазарите изкараха от Morgan Stanley! Оказва се, че повече от половината от корпоративните печалби, на компаниите влизащи в индекса S&P-500, за тази година, са реализирани от четирите монстри: Apple, Bank of America, AIG и Goldman Sachs! Тези четири фирми са спечелили повече, отколкото всички останали 496 взети заедно. Ако вземем 10-те водещи, то на тях ще се падне 88% от съвкупната печалба на 500-те. По този начин приказките за недооценеността на щатския фондов пазар изглеждат необосновани: в основната си част картината в корпоративния сектор е унила и само няколко „тлъсти котараци“ обират каймака!

imageimage

image
image
Източник: Adam Parker, Morgan Stanley

- През октомври производствените поръчки са нараснали с 0,8% за месец и 3,0% за година, но ако се отчете реалната инфлация, то поръчките на човек от населението ще отидат на минус в годишна динамика с 1,4%.

- Производственият PMI за ноември от ISM неочаквано падна под критичната отметка от 50 пункта (до 49,5, което е минимално значение от юли 2009 г.), на фона на срутването при новите поръчки и заетостта, като при това самите изследователи не са склонни да обвиняват урагана Сънди за това.

- Настроенията на щатските домакинства излизат от изборната еуфория: индексът на Мигиганския университет рязко падна в началото на декември.

- Обявите за свободни работни места в интернет, статистиката за уволненията на Challenger и обзорът за заетостта в частния сектор от ADP не радват, въпреки че в случая и ураганът е допринесъл в известна степен за това.

- Главният трудов отчет е смесен: заетите са по-малко, но в другото проучване те вече са повече. А за да няма никакви съмнения, от списъка с работната сила са изхвърлени поредните 350 хил. човека! Ето как нивото на безработицата ефектно пада до най-ниските си нива от декември 2008 г. (7,7%)! За съжаление, обаче, продължителността на работната седмица не расте, застойността по безработицата, както и по-рано, е висока! На кого му трябват подобни измами със статистиката?




Гласувай:
5



1. kalini - Защо не попитате недоразумението ...
08.12.2012 20:33
Защо не попитате недоразумението Дянков, може би за пореден път излизаме от кризата ?
Европа е зле, САЩ също. Какво е положението с Русия, Индия, Бразилия, ЮАР, Виетнам, Пакистан, Турция.
В Китай както обикновено няма криза, само известно забавяне на темповете и ПРЕОРЕНТИРАНЕ КЪМ ВЪТРЕШНИЯ ПАЗАР. В следващите 20 години те имат достатъчно поле за действие. Първа икономика ли е Китай в момента ? Ако се вземе реален кърс юан/долар /а не официалния/ май вече са №1. Вие как мислите ?
цитирай
2. krizata - Защо не попитате недоразумението ...
08.12.2012 22:14
kalini написа:
Защо не попитате недоразумението Дянков, може би за пореден път излизаме от кризата ?
Европа е зле, САЩ също. Какво е положението с Русия, Индия, Бразилия, ЮАР, Виетнам, Пакистан, Турция.
В Китай както обикновено няма криза, само известно забавяне на темповете и ПРЕОРЕНТИРАНЕ КЪМ ВЪТРЕШНИЯ ПАЗАР. В следващите 20 години те имат достатъчно поле за действие. Първа икономика ли е Китай в момента ? Ако се вземе реален кърс юан/долар /а не официалния/ май вече са №1. Вие как мислите ?


Приятелю, вярно е, че китайската икономика е вече номер едно, но това съвсем не означава, че китайците не са се навряли в миша дупка! Тяхната грешка беше, че вместо да тръгнат да изграждат самодостатъчна технологична зона, те възприеха инвестиционен тип развитие и днес изцяло зависят от външите пазари!
Сигурно ще ти е интересно да видиш ето тази лекция на Олег Григориев:
http://www.youtube.com/watch?v=lv6naOFbEMQ&feature=plcp

Приятелски поздрави!
цитирай
3. kalini - Това, че зависят /дори не изцяло/ от ...
08.12.2012 23:53
Това, че зависят /дори не изцяло/ от външните пазари може да се оправи и китайците вече го правят. Ще им трябват няколко години с по-слаб ик. ръст /те дори са го заложили като програма/ докато преустроят икономиката си към вътрешния пазар. Разбрали са какво трябва и вече го правят.
А че са №1 е много хубаво. Скоро Big Brother ще разбере, че не може да налага волята си на целия свят и ще се премине от еднополюсен към многополюсен свят. Тогава и по-малките държави ще могат да развиват независима вътрешна и външна политика. Ще се чува гласът на повече държави и светът ще се развива като се отчитат интересите на много страни, не само на няколко избрани.
Монетаризмът ще си отиде. Държавите ще развиват смесева икономика - частна и държ. собственост в единоборство и конкуренция. И тогава колективните форми на собственост /различни видове кооперации и сдружения на отделни дребни и средни собственици/ ще се конкурират с едрите монополни структури и заедно с държавните предприятия ще разбият техния монопол. Тогава ще се види /вярвам в това/, че частната собственост не е единствено възможната, дори няма да бъде и най-прогресивната /поради своята природа да преследва максимална печалба/. С развитието на производителните сили на обществото, ще има повече материални блага /които ще се разпределят значително по-равномерно и ще се избегнат кризите/. Тогава няма да е необходимо човек непременно да има своя собствена фирма /частна собственост/, да работи в постоянен стрес и несигурност, за да осигури нормално съществуване на себе си и семейството си. С по-малко усилия хората ще постигат повече /поради по-високата производителност на труда и справедливо разпределение на благата/V Ще имат повече с по-малко труд, а с това и повече свободно време за умствено, интелектуално и духовно развитие. С издигане на материалното благосъстояние и по-високия интелект, хората ще проумеят, че не е необходимо да се държат в отношенията с останалите като диви животни, че обществото и отношенията
цитирай
4. kalini - не са като в джунглата. Мисля, че ...
09.12.2012 00:01
не са като в джунглата.
Мисля, че това ще се случи, макар че пътят до там няма да е лесен и ще отнеме доста време.
Освен държавите, които споменах преди се интересувам и от ик. и полит. развитие на Австралия, Индонезия, Малайзия, Корея - държави с многобройно и младо население /в трудоспособна възраст/, които сега получават нови импулси за развитие, които не са заразени от монетаризма и тъпия либерализъм. Това са държавите, които ще се развивват най-бързо в следващите 10 и повече години и които ще изпреварят сегашните най-развити държави /тези от Европа, САЩ, Япония/.
цитирай
5. krizata - не са като в джунглата. Мисля, че ...
09.12.2012 10:49
kalini написа:
не са като в джунглата.
Мисля, че това ще се случи, макар че пътят до там няма да е лесен и ще отнеме доста време.
Освен държавите, които споменах преди се интересувам и от ик. и полит. развитие на Австралия, Индонезия, Малайзия, Корея - държави с многобройно и младо население /в трудоспособна възраст/, които сега получават нови импулси за развитие, които не са заразени от монетаризма и тъпия либерализъм. Това са държавите, които ще се развивват най-бързо в следващите 10 и повече години и които ще изпреварят сегашните най-развити държави /тези от Европа, САЩ, Япония/.


До този момент има много път да се измине! Дано ние станем свидетели на реализирането му!
цитирай
6. kalini - На Вас Ви го пожелавам. Аз едва ли ще ...
09.12.2012 17:13
На Вас Ви го пожелавам. Аз едва ли ще доживея, защото вече съм на 60. Стига ми и това да видя, че САЩ вече не са най-силните, да отидат на 2,3,4-та позиция. Тогава няма да има световен жандарм. Никой няма да налага своя ик. модел на останалите. Светът ще стане по-свободен и демократичен, а самите американци не така високомерни, надути и със самочувствие без покритие.
цитирай
7. krizata - На Вас Ви го пожелавам. Аз едва ли ще ...
09.12.2012 17:37
kalini написа:
На Вас Ви го пожелавам. Аз едва ли ще доживея, защото вече съм на 60. Стига ми и това да видя, че САЩ вече не са най-силните, да отидат на 2,3,4-та позиция. Тогава няма да има световен жандарм. Никой няма да налага своя ик. модел на останалите. Светът ще стане по-свободен и демократичен, а самите американци не така високомерни, надути и със самочувствие без покритие.


Разпадането на отделни валутни технологични зони е съвсем предстоящо - до година-две! Но дали това ще се възприеме като положителна стъпка - това е голям въпрос! Проблемът е, че светът е на прага на сериозна деглобализация, което ще донесе регрес в много отношения! По-просто казано производителите вече няма да са в състояние да произвеждат твърде сложни високотехнологични продукти, с твърде дълга технологична верига, а това едва ли ще допринася за нарастването на жизненото равнище на населението!
Но, времето ще покаже!
Приятелски поздрави!
цитирай
8. kalini - Проблемът е, че светът е на прага ...
13.12.2012 21:45
[/quote]
Проблемът е, че светът е на прага на сериозна деглобализация, което ще донесе регрес в много отношения! По-просто казано производителите вече няма да са в състояние да произвеждат твърде сложни високотехнологични продукти, с твърде дълга технологична верига, а това едва ли ще допринася за нарастването на жизненото равнище на населението!
Но, времето ще покаже!
Приятелски поздрави![/quote]

Защо смятате, че деглобализацията ще донесе регрес в много отношения? Какъв прогрес носи днешната глобализация, осъществявана по този начин - под диктовката на САЩ и в интерес единствено на ТНК /Транснационални Корпорации/?
От следващото нищо не разбрах, може би защото съм технически непосветен - кои точно сложни високотехнологични продукти с твърде дълга технологична верига производителите вече няма да са в състояние да произвеждат и защо? Наистина не разбирам. Моля, обяснете?
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: krizata
Категория: Други
Прочетен: 3825782
Постинги: 785
Коментари: 6084
Гласове: 7250
Архив
Блогрол
1. Икономическата криза слага края на една система
2. 5 (пет) цента за литър бензин!
3. Икономическата криза - шанс за възраждане на България
4. Китай – световна работилница, но само дотук?
5. Правителствата на Големите излязоха на път без изход
6. Дянков ни готви съдбата на Исландия
7. Параванът рейтингови агенции
8. Обама и банкерите кръстосват шпаги
9. България сама пожела да влезе в криза!
10. Барозу показа на Бойко "кой в България е шефът”!
11. Да поумуват, да помъдруват, пък да си ходят!
12. Светът – в рецесия или в системна криза?
13. Страхът от кризата
14. МВФ вече не е за ниска инфлация
15. България - Беларус: кой сега е номер едно?
16. Университетски преподаватели - за кризата у нас и по света
17. Mr Dyank_off и изпускащи парата вулкани
18. Безпътицата на монетаристката идеология
19. Някои от моите участия при легендарния журналист Валентин Фъртунов
20. Пред сп. Тема: Няма заговор за ръста на цените.
21. Искам да съм негър в щата Алабама...
22. Разпасаната либерастия
23. САЩ готвят спец операция срещу Европа
24. Капитализмът изживява последната си криза
25. Analyse comparative de l’Ukraine et de la Bulgarie
26. Национальная идея как фактор развития до и после индустриальной революции
27. Великое экономическое открытие Розы Люксембург. Почему оно было проигнорировано и какие перспективы оно открывает
28. Деглобализира ли се светът и как това ще се отрази на България?
29. Пред радио Пловдив на БНР - 29.11.11
30. Пред "Евронюз" с водещ Димитър Вучев