
Прочетен: 1498 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 02.06.2012 16:55
...Можем да си представим нещата така: всяко технологически обособено производство, строго специализирано и концентрирано, образува една организационна единица; връзките между такива единици се вливат направо в системата на обществената икономика като цяло, както някога се вливаха направо в пазара: защо са нужни ведомствените прегради на междинни организации гиганти? Вярно е, имаме междинни етапи на оптимизация, например при свързаните проекти. Но това налага не междинни, закрепени със стените на стопанската сметка организации, а специфични координиращи органи — и нищо друго. Вярно е, че иновацията, т. е. създаването на нов вид продукт на даден пункт, трябва да се свърже с иновацията, в същия смисъл на създаване на нови видове елементи, на други пунктове: но в този случай става въпрос за координация на техническото проектиране, която предшествува въпроса за координацията на производствените потоци. При капитализма междинните организации — корпорациите, които характеризират макроикономиката като пирамидална система, са свързани със собствеността. При обществена собственост тези междинни организации стават само бюра за междинни комплексни проекти, нещо като институти за оптимизация.
Когато под напора на техническия прогрес едно крупно предприятие комбинат се разпадне на самостоятелни предприятия с по-прост състав, всяко от които удовлетворява оптимум: а) на специализация иа продукта с оглед на технологическите изисквания при потребителя; б) на унификация на продукта, т. е. на поливалентност в употребата (в рамките на специалните изисквания на потребителя); в) на концентрация на производството (с оглед на решаващото звено от производствения апарат на технологическия комплекс) — когато произлезе такова разпадане, връзките между оптималните по тези признаци самостоятелни предприятия стават по-многобройни и по-интензивни. Техническият прогрес е причина за силна динамичност в смисъл на изменение на тези връзки: нещо като превключване на контактите в една телефонна централа. Именно поради това бившата капсула на сложното предприятие се оказва тясна. От гледна точка на управлението: интегрирането на входната информация — там и когато такъв тип управление се налага — изисква много по-високо равнище от това, което предприятието, даже от мащаба на корпорацията допуска.
От гледна точка специално на хозразчетния принцип обособяването на прости по състав (специализирани) предприятия означава свеждане на стопанската сметка на най-ниското възможно равнище. Тази тенденция има решаващо значение за усъвършенствуване на самата нея — от една страна, и за свързване на личните интереси с обществените — от друга. Да се постави стопанската сметка на едно по-високо равнище означава да се извадят от статут на стопанска сметка по-ниските равнища. Затова оптимизацията на предприятията от гледна точка на обхват и мащаби означава в същото време и оптимизация на стопанската сметка в смисъл на равнище, на което тя трябва да действува.
______________-
Откъс от книгата на акад. Евгени Матеев
„Структура и управление на икономическата система”, ДИ „Наука и изкуство”, София 1987; стр.329-3302. 5 (пет) цента за литър бензин!
3. Икономическата криза - шанс за възраждане на България
4. Китай – световна работилница, но само дотук?
5. Правителствата на Големите излязоха на път без изход
6. Дянков ни готви съдбата на Исландия
7. Параванът рейтингови агенции
8. Обама и банкерите кръстосват шпаги
9. България сама пожела да влезе в криза!
10. Барозу показа на Бойко "кой в България е шефът”!
11. Да поумуват, да помъдруват, пък да си ходят!
12. Светът – в рецесия или в системна криза?
13. Страхът от кризата
14. МВФ вече не е за ниска инфлация
15. България - Беларус: кой сега е номер едно?
16. Университетски преподаватели - за кризата у нас и по света
17. Mr Dyank_off и изпускащи парата вулкани
18. Безпътицата на монетаристката идеология
19. Пред сп. Тема: Няма заговор за ръста на цените.
20. Искам да съм негър в щата Алабама...
21. Разпасаната либерастия
22. САЩ готвят спец операция срещу Европа
23. Капитализмът изживява последната си криза
24. Analyse comparative de l’Ukraine et de la Bulgarie
25. Национальная идея как фактор развития до и после индустриальной революции
26. Великое экономическое открытие Розы Люксембург. Почему оно было проигнорировано и какие перспективы оно открывает
27. Деглобализира ли се светът и как това ще се отрази на България?
28. Пред радио Пловдив на БНР - 29.11.11
29. Пред "Евронюз" с водещ Димитър Вучев
30. На 4 април 23 г. пред Евронюз за съвременната парична система